Blog Yazıları

Vücut Bakımında Peelingin Önemi

 

Her kişinin hücre yenilenme süreci ve cilt yapısı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tazelenen cilt, ölü hücreleri cildin en üst tabakasına ulaştırır. Etkili bir cilt temizliği ve bakımı yardımıyla ölü hücreler cildin en üst tabakasından temizlenmediği takdirde, yağ ve kir kalıntılarıyla birleşerek gözeneklere dolar. Gözeneklerin tıkanması, birçok cilt probleminin ortaya çıkmasının başlıca sebepleri arasında yer alır. Bu nedenden dolayı cildi scrub ürünleri ve peeling yardımıyla düzenli olarak temizlemek büyük önem taşır.

Scrub Nedir?
Scrub ve peeling, çoğunlukla karıştırılan iki kavramdır. Her iki ürünün kullanım şekli, cildi çevresel kirlilikten ve hücre kalıntılarından temizlemektir. Bundan dolayı cilt çok daha sağlıklı koşullarda ve hızlı bir durumda kendini yenileyebilir. Gözeneklerin tüm churned arındırıldığında cildin nefes alması daha da kolaylaşır. Ayrıca düzenli aralıklarla uygulanan peeling ve scrub ürünleri, ciltte batık, kıl dönmesi, selüit ve leke gibi problemlerin oluşumunu engellemeye ve gidermeyi sağlar.
Scrub ve peeling ürünlerinin formüllerinde partiküller bulunur. Bu partiküller, gözenekleri derinlemesine temizlemek ve arındırmak açısından önemli bir etkiye sahiptir. Her iki ürün kullanımı da ciltteki ölü derilerin temizlenmesini destekleyici en kolay ve pratik yollar arasında yer alır. Scrub ürünleri ayak, yüz ve vücut scrub (body scrub) çeşitleri olarak üç gruba ayrılır. Scrub ürünlerinin peeling’ten farkı, ciltte yarattığı etkidir. Peeling, scrub’a kıyasla daha güçlü bir yöntemdir. Ancak her cilt tipi ve yapısı, peeling uygulaması için uygun değildir. Bu nedenle hassas ya da çok kuru cilt tiplerine sahip olan kişilerin peeling ürünlerinin aksine scrub kullanmaları tavsiye edilir. 

Vücut Peelingi Ne İşe Yarar?
Peeling ürünlerinin sadece yüz bölgesine uygulandığı düşünülür. Fakat vücudumuzu saran tüm cilt dokusunun yenilenmeye ve ölü hücrelerden arındırılmaya ihtiyacı vardır. Bundan dolayı peeling ürünlerinin vücutta kullanılması büyük önem taşır. Peeling vücuda faydaları oldukça fazla olan bir arındırıcı üründür. Doğru ve düzenli peeling kullanarak güçlenmesini ve yenilenmesini desteklediğiniz cildinizin selülit, çatlak, batık ve leke gibi problemlerine karşı daha dayanıklı bir hale gelmesine de yardımcı olmuş olursunuz. Örneğin ağda ve epilasyon gibiistenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri, bacaklarda batık oluşumu artırır. Bacak peelingi uygulayarak bu bölgede bulunan gözeneklerin kir kalıntılarından ve ölü hücrelerden temizlenmesini desteklediğiniz durumda, batık oluşumu ihtimalinin de en az seviyeye inmesine yardımcı olursunuz. Fakat peeling yöntemi cildi normalden daha çok hassaslaştırdığı için, peeling uygulama şekli ve sıklığı da çok büyük önem taşır.

Vücut Peelingi Nasıl Uygulanır?
· Vücut peelingi seçerken, cilt tipinize uygun ürünü göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. En iyi peeling ürünü her cilt tipi için farklı bir seçimi işaret eder. Örneğin, hassas ya da kuru bir cilt tipine sahipseniz, partiküller ve iri tanecik içeren ürünler sizin için uygun olmayabilir.
·Peeling uygulamasına en çok ihtiyaç duyulan kısımlar, vücudunuzun kurumaya ve batık oluşumuna en yatkın bölgeleridir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz tüm bölgelerine peeling uygulayabilirsiniz.
· Daha etkili sonuç almak için peeling uygulamasını duştan sonra yapmalısınız, çünkü bu esnada gözenekleriniz çok daha açık olabilir.
· Peeling ürünlerini vücudunuza dairesel hareketler eşliğinde ve nazik uygulamalı, ondan sonra tüm vücudunuzu partiküllerden tamamen arındırmalısınız.
· Peeling uygulamasının son kısmına geldiğinde cildinizi güçlendiren ve yatıştıran iyi bir nemlendirici kullanmalısınız.

Daha etkili sonuç almak için peeling uygulamasını duştan sonra yapmalısınız.