Blog Yazıları

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Kullanma Rehberi

Ciltte ortaya çıkan lekelerin ve yaşlanma belirtilerinin çoğunlukla güneşin zararlı ışınlarının bıraktığı hasardan kaynaklandığını biliyor muydunuz? Güneş koruyucu ya da güneş kremi gibi etkili bakım ürünleri kullanmak, cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü yüz için güneş kremi kullanımı yalnızca lekeleri ve yanıkları engellemek için değil, aynı zamanda cildin doğal nem ve yağ dengesini korumak açısından da büyük önem taşır. Tam da bu nedenden dolayı, cildi yalnızca yaz aylarında güneşe karşı koruma altına almak yetersiz bir çözümdür.
Güneş ışınları ilkbahar,kış ve sonbahar demeksizin her dönemde cildinize zarar verebilir. Siz evde olsanız bile balkonda,bahçede ve terasta kaldığınız zaman boyunca ya da pencere kenarında oturduğunuz zaman diliminde UVA ışınlarına maruz kalabilirsiniz. Cildinizi yeteri kadar korumadığınızda, teninizde güneş lekeleri oluşabilir yada cildinizin doğal bariyeri zarar görebilir. Cildinize en uygun güneş kremini kullanarak, her mevsim etkin bir cilt koruması sağlayabilirsiniz.

Akneye meyilli ciltler
Akne oluşumuna yatkın ciltlerin özellikle güneş kremi kullanması büyük önem taşıyor. Güneş kremi sivilceye bağlı yaşanan cilt problemlerinin önüne geçerken akne karşıtı cilt bakım ürünlerinin neden olduğu güneş hassasiyetine karşı koruyor. Bununla birlikte yağlı cilt tipine sahip bireylerin gözenekleri tıkamayan, bir başka deyişle komedojenik olmayan güneş kremlerini tercih etmeleri gerekiyor. Ağır dokulu kremler veya yağ bazlı yerine daha akışkan, sıvı korumalar yağlanmaya yatkın ciltlerde olası parlamaları önlüyor ve uygulamayı daha zevkli hale getiriyor.

Hassas ciltler
Hassas ciltlerde kimyasal içerikli ürünler istenmeyen reaksiyonlara yol açabiliyor. Bu sebepten dolayı bu cilt tipine sahip olan bireylerin tercihleri yüksek SPF’li, mineral güneş kremlerini tercih etmeleri öneriliyor. Titanyum oksit ile çinko oksit mineral güneş kremlerinde en çok kullanılan içeriklerin ilk sıralarında yer alıyor.

Kuru ciltler
Hem mineral hem de kimyasal güneş kremleri kuru ciltlerde eşit derecede iyi performans gösteriyor. Losyon,krem hatta yağ bazlı güneş korumaları kuru ciltlerin parlak görünmesine ve nemlenmesine yardımcı oluyor.